החומרים הטרנדיים לשנת 2015 בעיצוב הבית

שלחנו את המעצבת הרב תחומית אסין קייטון לבדוק מהם הטרנדים החדשים בעיצוב הבית, שמציעות החברות "נירלט" ו"אלוני" לשנה הקרובה.
 1-r100אריחים צבעוניים של חברת "אלוני". צילום: יח"צ חו"ל

 

במסגרת בניית בית החלומות שלי, יצאתי למשימת חיפוש אחר חומרים לעיצוב החלל. שלב הנחת חומרי הגמר עוד רחוק מאוד, אבל חשוב לי להגיע לשלב הזה מוכנה, אחרי שחקרתי הכל מבחינת העיצוב, ולא פחות חשוב מכך, מבחינת הפרקטיקה.

אחרי שהקירות עומדים ונקודות החשמל מוקמו, מגיע שלב שאני קוראת לו "שלב הקנבס". השלב שבו בוחרים ומניחים את ה"רקע" לכל הריהוט והסטיילינג, שיגיעו בהמשך. זהו, למעשה, השלב שיכתיב את האופי הצבעוני של החלל – שלב הריצוף וצביעת הקירות.

2-r100אריחים בשחור-לבן של אלוני משולבים עם פריטים בגוון טורקיז. צילום: יח"צ חו"ל

 

אז מצאתי את עצמי בהרצאה מעניינת בנושא "מפגש בין צבע לחומר בעיצוב הבית". את ההרצאה העבירו שתי נשים מעוררות השראה: יוספה זהבי, מנהלת תחום אדריכלות ברשת "אלוני", ואורנית בכור ליבנה, מנהלת תחום אדריכלות והשראה בצבע בחברת "נירלט". בהרצאה נחשפתי לטרנדים החמים של שנת 2015 : הצבעים, החומרים, הפונקציונאליות ושלבי הבחירה.

7צבעוני במיוחד. הטרנדים של נירלט לשנת 2015

 

אתחיל מהריצוף.

למה? כי משם מתחילים כשמעצבים בתים. אופי וגוון הריצוף ישפיע על בחירת צבע הקירות.

בגזרת הריצוף, החומרים החמים השנה הם חומרים בסיסיים כגון עץ, אבן, בטון וטראצו.
טראצו, למי שלא מכיר, הם אותם אריחים שהונחו בכל הבתים לפני חמישים שנה. זוכרים את האריחים עם כתמי השומשום המגוונים? בדיוק אלה, ועכשיו הם חזרו לאופנה ובגדול.

אריחים דמויי טראצו של אלוניאריחים דמויי טראצו של אלוני. צילום: יח"צ חו"ל

 

חברת אלוני מציעה מגוון רחב של אריחי גרניט פורצלן הנראים ממש כמו אותם חומרים בסיסיים. האריחים מגיעים במגוון גדלים ומתאימים לכמה סגנונות.

האריח החביב עלי במיוחד הוא אריח גרניט פורצלן דמוי בטון. באמת שקשה להבדיל בינו לבין הדבר האמיתי. חלק מהאריחים מעוצבים במראה שחוק (שזה נהדר בעיניי) וחלק במראה נקי וחלק.

אריחים במראה בטון של אלוניאריחים במראה בטון של אלוני. צילום: יח"צ חו"ל

 

היתרון של ריצוף גרניט פורצלן הינו רמת השחיקה והטיפול בו. אריחי גרניט פורצלן נשמרים לאורך שנים, לא נשחקים, לא מקבלים כתמים ולא דורשים טיפולים מיוחדים כגון מריחת סילרים. העמידות הגבוהה שלהם ורמת התחזוקה המינימאלית הופכת אותם לפרקטיים במיוחד בבתים עם ילדים. גם מבחינה תקציבית, לאריחי גרניט-פורצלן יתרון על חומרי החיפוי הטבעיים, וכך ניתן להשיג את המראה הטבעי המבוקש בעלות נמוכה יותר.

אחרי בחירת הריצוף, בוחרים את גוון הקירות. הגוונים הטרנדיים של השנה הם רבגוניים, החל מוורודים, צבעי הפסטל, כחולים בהירים, גווני מנטה, ירוקי ים חורפיים, אפורים ואוף-ווייטים ועד צבעים נועזים עם השפעות מרוקאיות: חומים, צהובים ושחורים לצד כחולים ואדומים חמים.

הגוונים של השנה מבית "נירלט"הגוונים של השנה מבית "נירלט". צילום: אסין קייטון

גוון השנה של חברת נירלט הינו ה- STORMY BAY 0484is. זהו גוון כחלחל אפרפר, שנראה קצת מעושן. אני באופן אישי מאוד מתחברת אליו, וכנראה שהוא יופיע על אחד הקירות בבית שלי. במינונים נכונים ובשילוב סטיילינג מוקפד, הגוון יכול להתאים לכל הסגנונות, החל מסגנון כפרי ועד מודרני.

גוון השנה של נירלט is0484 stormy bay צילום יחצגוון השנה של נירלט – is0484 stormy bay. צילום: יח"צ

 

לאחר שבמשך שנים התרגלנו לראות קירות לבנים, בהחלט ניתן לדבר על שינוי: את הגוונים הלבנים החליפו האפורים, וכדי להוסיף עניין, בוחרים קיר במיקום משמעותי בחלל (לצד גרם המדרגות, פינת האוכל וכו') ואותו צובעים בגוון בעל אופי סגנוני מובהק יותר.

חשוב לציין שהתאמת הגוונים לחלל היא משימה מורכבת, שדורשת הרבה מחשבה. אם שומרים על שפה עיצובית, החל מהריצוף, דרך צבע הקירות ועד הסטיילינג, אופי הבית וההרמוניה נשמרים לאורך שנים. הטרנדים החמים כוללים מנעד רחב מספיק, בו כל אחד יכול לעצב את ביתו לפי נטיית ליבו וטעמו האישי.

4אריחי גרניט פורצלן דמויי עץ של אלוני. צילום: יח"צ חו"ל

 

מקווה שעיצבתי קצת את יומכם. הולכת לחקור עוד, ועד הכתבה הבאה, חג שמח!

אסין קייטון היא מעצבת רב תחומית, בעלת "אסיניקה"- עיצוב אירועי קונספט, לשעבר מעצבת גרפית בחברות אופנה מובילות בארץ, נושמת עיצוב וסטיילינג כבר שנים ואמא של יובל ובר.

ומה אתם אומרים?