פארק קרסו למדע – לא לילדים בלבד

פארק קרסו למדע

על פארק קרסו למדע ששוכן בבאר שבע שמענו לא מעט, עוד לפני שקיבלנו הזמנה לבוא ולבקר במקום. מפה ומשם התחילו לזרום אלינו המלצות חמות על המקום, כך שהיה לנו ברור שנגיע לשם בהקדם בכל מקרה. הפארק מזמין במיוחד עוד בשלב הביקור באתר האינטרנט שלו. עם אתר נוח במיוחד ונגיש גם לילדים, תוכלו לתכנן יחד את היום שלכם עוד לפני שתצאו מהבית. אגב, בהחלט כדאי לשוטט קצת באתר האינטרנט – המקום עצמו גדול ואפשר לבלות בו בכיף יום שלם, אם תרצו להספיק לראות משהו ספציפי, כדאי לתכנן את הביקור בו לתחילת היום. כדי ליהנות ממש מהמקום, כדאי להגיע עם ילדים שכבר יודעים לקרוא, ורצוי גם שתהיה להם קצת סבלנות (בהמשך נסביר למה). לגבי עומס – בשבת בה אנחנו ביקרנו במקום, שהייתה שבת באר-שבעית נעימה לכל הדעות, היו עוד מספר משפחות במקום, ממש לא הורגש עומס כלשהו ולא היינו צריכים לחכות למתקן יותר מ-2 דקות. תענוג.

פארק קרסו למדע

התחלנו בביקור בגן המדעי, שהיה ללא ספק אחד ההיי-לייטים של הסיור. הילדים התרוצצו ממתקן למתקן, שאלו שאלות וניסו להבין את ההיגיון שמאחורי המתקן.

פארק קרסו למדע

התחושה הייתה של למידה אמיתית דרך משחק. הילדים חוו את המתקן, התנסו בו, ואז התחילו השאלות – איך הקול מגיע לכאן? למה החבל הזה דווקא מרים את האנשים בקלות? איך יכול להיות שמהסלע יוצא כזה צליל? מזל שליד כל מתקן עומד שלט, שמסביר בדיוק את המדע שמאחוריו…

פארק קרסו למדעבהמשך ירדנו להדרכה בנושא ספורט. הבנות, שנסיכות עושות להן את זה קצת יותר ממסי, ויתרו אחרי 5 דקות ויצאו להסתובב בין המיצגים באולמות. הגדול חובב הספורט נשאר עד הסוף, אבל חייבת לציין שאם עבור חלק מהמבוגרים במקום מושגים כמו "אנרגיה קינטית" הם בגדר סינית, מה יגידו ילדים בני 9? נכון, נחמד לשחק עם כדורים ולנסות להבין את הכוחות שפועלים עליהם, אבל כדאי לנסות לפשט יותר את המונחים וההסברים, כדי שגם הילדים הקטנים יותר יצליחו להבין את ההסברים וליהנות.

המיצגים השונים באולמות היו להיט בקרב כל הילדים, מגיל 3 ועד גיל 9. אמנם לא כולם הבינו בדיוק מה קורה שם (כמו בן ה-3, למשל, למרות שזה לא הפריע לו ליהנות ולנסות ללחוץ על כל כפתור אפשרי), ההסברים במסכי הווידאו הקטנים של חלק מהמיצגים היו ארוכים מדי לעיתים (זוכרים שהבטחתי לדבר על סבלנות?) ואת חלק מהמיצגים לא הצלחנו להפעיל, אבל בסך הכל החוויה הייתה משובחת, וגם אם הם לא למדו מכל מתקן, הם בהחלט למדו משהו מחלק מהמתקנים.

פארק קרסו למדע

סדנת היצירה, אליה הלכנו במיוחד בשעה היעודה, הייתה מאכזבת, אבל אזור ה"אתייהטק" שבבניין התורכי היפהפה היה פשוט תענוג לקטנים (וגם הילדים הגדולים יותר נהנו. וכן, בואו נודה על האמת, גם המבוגרים…). בזמן שהקטן התרוצץ וניסה להתאים צורות, הגדולים והמבוגרים פצחו בתחרות זריקת כדורים צבעוניים על המסך, שמשנה את הצבע לפי צבע הכדור. צריך לראות בעיניים כדי להבין כמה זה כיף. גם המזרקה בחוץ, שהזרמים בה ניתנים לכיוונון בעזרת ברזים, הייתה אטרקציה היסטרית לכל הגילאים. חבל שאין גם מזרקת השתכשכות, בכל זאת באר שבע.

הבעיה הכי גדולה שמצאנו במתחם הייתה דווקא בית הקפה הצמוד. טוב, לא ממש בית הקפה, הוא דווקא היה מוצלח, עם חלל פנימי גדול ומרווח ואוכל באמת טעים, אבל אם אתם נכנסים לבית הקפה, אתם בעצם יוצאים משטח המוזיאון, וכדי להיכנס חזרה, מחכה לכם שוב הליכה של כ-5 דקות לשער הראשי. לכאורה עניין של מה בכך, אבל בפועל, עם 3 ילדים שמתחילים להתעייף ורואים את הארץ המובטחת ממש מעבר לזגוגית (בית הקפה ממוקם בעצם בחלק החיצוני של הבניין התורכי), זו בעיה. אני לא יודעת אם זה עניין של ביטחון או עניין אחר, אבל טוב יעשו מנהלי המוזיאון אם יצליחו לפתור את הבעיה הזו.

מה: פארק קרסו למדע
איפה: רחוב העצמאות 79, באר שבע
מתי: א'-ה' ושבת 9:00-17:00
כמה: מבוגר 60 ש"ח, ילד מגיל 5 – 54 ש"ח.
מה אנחנו אומרים: בילוי מעולה ליום שלם בשבת (וגם ליום חול). עם כביש 6, באר שבע כבר לא רחוקה ממרכז הארץ כמו פעם. נכון, לא זול למשפחה, אבל אתם מקבלים יום חינוכי, ערכי וכיפי ששווה לגמרי את הכסף. ואם תביאו איתכם אוכל (יש מדשאות חמודות, שאפשר לשבת בהן וליהנות מהפיקניק), תוכלו גם להוזיל את ההוצאות.

 

ומה אתם אומרים?